Doğuştan Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklığı, vaktinde fark edilmesi durumunda, tedavisi kolay olan bir göz hastalığıdır. Genelde, bebeklerin her iki gözünde de sulanma ve çapaklanma olması ile anlaşılır. Vakit kaybetmeden, bebek – çocuk göz konusunda uzman bir göz hekimine danışılmalıdır.

Doğuştan Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tehlikeli midir?

Doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklığı, tedavi edilmediğinde, gözde apse, göz etrafındaki dokularda enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir. Bu durum basit bir hastalığın tedavisi zor bir hastalığa dönüşmesine sebep olduğu gibi bebeği de bir hayli yoracaktır.

Doğuştan Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir?

Doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklığı, 12 aya kadar kanalların kendiliğinden açılması beklenerek, kanallar açılmadığında ise müdahale edilerek tedavi edilebilir. 18 aydan sonra ise tedavi için ameliyat gerekebilir. 12 aylık süreçte, gözyaşı kesesine masaj uygulayarak kanal açılması sağlanabilir ya da antibiyotikli damla kullanımı gündeme gelebilir.

Doğuştan Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı yazısı ilk önce Düzey Göz Merkezi üzerinde ortaya çıktı.from Düzey Göz Merkezi https://ift.tt/2tNmp9n
via IFTTT

Yorumlar