Kar ve Göz Sağlığı

“Ultraviyole keratiti” olarak da bilinen kar körlüğü, gözün ani ve yoğun ultraviyole ışınlara maruz kalması sonucu oluşur.
Göz kapaklarında ve konjonktiva tabakasında (göz akını ve kapakların içini kaplayan ince zar) kızarıklıklara ve yanıklara yol açabilir.

En önemli etki korneada görülür. Kar körlüğüne bağlı olarak, gözlerde yanma, batma hissi, sulanma, ağrı ve fotofobi (aşırı ışık hassasiyeti) oluşur.

Göz kapaklarında istemsiz kapanma (blefarospazm) görülür.

Gözde oluşturduğu hasarın şiddetine göre ise farklı derecelerde bulanık görmeye de yol açabilir. Ani ve yoğun şekilde ultraviyole ışınlara maruz kalan gözlerde hassasiyet ve şikayetler 6-8 saat sonra başlar ve birkaç gün sürebilir.
Fakat gözlerde oluşan hasarın boyutuna göre bu süre 1 haftaya kadar uzayabilir.

Kar körlüğünün gözlerde oluşturduğu tahribatın ve rahatsızlığın etkisini en aza indirmek için şunlar yapılmalı: 

Gözler bol suyla yıkanmalı.
Ayrıca göz kapaklarına soğuk pansuman uygulanmalı.
Gözlerinizde oluşan ağrıyı hafifletmek için suni gözyaşı, çok ağrılı durumlarda ise hekiminizin kontrolünde ağrı kesiciler kullanılabilir.
Kesinlikle gözler ovuşturulmamalı. Çünkü ovuşturma, rahatsızlığınızın daha da ilerlemesine ve korneada yaralanmalara yol açabilir.
Gözlerinizde ağrı, bulanık görme gibi şikayetleriniz varsa hiç vakit kaybetmeden göz hekiminize başvurun.Kar körlüğüne maruz kalmamak için alınması gereken önlemler ise: 

Karlı havada mutlaka ultraviyole blokajlı koyu renkli güneş gözlükleri kullanılmalı.
Koruyucu suni gözyaşı damlaları kullanılabilinir.
Kışın kullanacağınız güneş gözlüğünü seçerken geniş çerçeveli, göz ve çevresini tamamen kaplayanları tercih edin.

Yorumlar